MODERNÁ LIEČBA AKNÉ

Vzhľadom k tomu, že je akné multifaktoriálnym ochorením a môže sa vyskytovať v rôznych formách závažnosti, je vždy vhodné vyhľadať odbornú pomoc dermatológa.

V súčasnej dobe je k dispozícií rada liečivých prípravkov vo forme tabliet (celková terapia) alebo krémov (lokálna terapia). K zvýšenému účinku liečby akné sa predpisujú kombinácie terapií tak, aby sa postihlo čo najviac faktorov spôsobujúcich akné. Niektoré preparáty zabraňujú upchávaniu pórov, iné pôsobia protizápalovo alebo obmedzujú tvorbu kožného mazu. Pri ich voľbe lekár prihliada k typu akné, závažnosti, lokalizácií, veku, pohlavia atď.

akne_03

Ako dlho trvá liečba akné?

Liečba akné je dlhodobý proces. Efekt liečby nemusí byť preto okamžitý. V niektorých prípadoch sa môže stať, že po zahájení liečby môže dôjsť k prechodnému zhoršeniu prejavov. Všeobecna ale platí, že viditeľné zlepšenie sa dostaví po 4 až 6 týždňoch, v niektorých prípadoch až po 3 mesiacoch. Z tohto dôvodu je pre úspech dôležité aj naďalej v liečbe a starostlivosti o aknóznu pleť vytrvať, zachovať trpezlivosť a pokračovať, aj keď nedochádza k okamžitým viditeľným zmenám.


Aká je dermatologická liečba akné?

derma_lefnerova

MUDr. TÁŇA LEFNEROVÁ

http://www.dermalefnerova.cz/


LOKÁLNA LIEČBA AKNÉ

Jedná se o liehové roztoky, gély, lotia a krémy obsahujúce účinné látky, ktoré sa aplikujú priamo na kožu. Používajú sa predovšetkým k liečbe miernych a stredných foriem akné.

  • Lokálne retinoidy uvoľňujú zapchaté vývody mazovej žľazy, obmedzujú tvorbu kožného mazu.
  • Kyselina azelaová a benzoylperoxid uvoľňujú zapchaté vývody mazovej žľazy, obmedzujú tvorbu kožného mazu, majú antibakteriálny a protizápalový účinok.
  • Lokálne antibiotiká majú antibakteriálny a protizápalový účinok. Vždy by mali byť použité v kombinácií s benzoylperoxidom, aby nevznikla bakteriálna rezistencia.

CELKOVÁ LIEČBA AKNÉ

Jedná sa perorálnu liečbu pomocou tabliet alebo toboliek. Používa sa u závažnejších či na lokálnu liečbu nereagujúcich foriem akné. Okrem odborného opodstatnenia je podmienkou ich nasadenia dodržovanie pokynov lekára a pravidelné dochádzania na kontroly a vyšetrenia.

  • Perorálne antibiotiká pôsobia antibakteriálne, protizápalovo a imunostimulačne. K liečbe sa používajú nižšie dávky antibiotík po dobu niekoľkých mesiacov.
  • Izotretinoin znižuje tvorbu kožného mazu, dochádza k zmenšeniu mazových žliaz, znižuje keratinizáciu a pôsobí protizápalovo. Je jediným liekom, ktorý pôsobí na všetky príčiny vzniku akné. Jeho používanie je ovšem spojené s mnohými nežiadúcimi účinkami.
  • Hormonálna antikoncepcia sa uplatňuje u žien, zvlášť pri zhoršovaní prejavov akné v období menštruačného cyklu. Obmedzuje tvorbu kožného mazu a jej zavedenie je nutné u žien pri užívaní perorálneho izotretinoinu vzhľadom k jeho teratogénnemu účinku.

Obíde sa dermatologická liečba akné bez nežiaducich účinkov?

Medikamenty, ktoré sú využívané pre liečbu akné, majú vo väčšine prípadov nežiaduce účinky vo forme začervenania, podráždenia, presušenia (dehydratácia) a olupovania pokožky. Častým problémom je rovnako bakteriálna rezistencia na niektoré antibiotiká, prípadne zvýšená citlivosť k slnečnému žiareniu. Niektoré lieky nemôžu byť užívané behom tehotenstva.

Tieto nežiaduce účinky liekov proti akné však môžeme zmierniť špeciálnymi hydratačnými a upokojujúcimi produktami, ktoré liečbu doplňujú a naviac zvyšujú jej účinok. Týmto produktom je Sébium Hydra, ktorý je prispôsobený potrebám mastnej a aknóznej pokožky. Zaisťuje maximálnu dermatologickú bezpečnosť a komfort pri aplikácií.

 

Čo robiť v prípade, keď nám po liečbe
akné zostanú jazvy?

Ošetrenie laserom slúži ako prevencia a ošetrenie jaziev.

Chemický peeling, špeciálna starostlivosť pomocou koncentrovanej kyseliny glykolovej, odstraňuje odumreté bunky z povrchu pokožky, otvára a čistí póry. Vyhladzuje a zlepšuje vzhľad pleti a posilňuje účinok dermatologickej liečby. Používa sa u stredne ťažkých a ťažkých zápalových foriem akné. Bioderma ponúka špeciálny chemický peeling na domáce použitie, Sébium Sérum, ktorý obsahuje 15% kyselinu glykolovú. Slúži ako prevencia jaziev a hyperpigmentácií po akné. Pleť si tiež môžeme pripraviť na chemický peeling u dermatológa a podporíme tým výsledný efekt zákroku.

Mikrodermabrázia slúži k zbrúseniu povrchových vrstiev pokožky.