DERMATOLÓG RADÍ

derma_lefnerova

MUDr. TÁŇA LEFNEROVÁ

http://www.dermalefnerova.cz/


Ďalšie informácie a odpovede o akné získate, ak sa stanete naším fanúšikom na Facebooku, kde bude prebiehať s MUDr. TÁŇOU LEFNEROVOU v dopredu stanovených termínoch aj online chat.

1.Čo je akné?
Akné je zápalové ochorenie vlasového folikulu a mazových žliaz, ktoré sa prejavuje vznikom pupienkov. V úvode to sú čierne bodky – komedóny, ktoré môžu prejsť do červených pupienkov, hnisavých pupienkov a vriedkov. Najčastejšie sa vyskytuje na tvári, na chrbte, v oblasti ramien a dekoltu.

2.Prečo akné vzniká?
U postihnutých osôb dochádza vplyvom hormónov k nadprodukcií kožného mazu a tým k upchávaniu vývodov mazových žliaz. Vznikne tak rohovinová zátka, ktorá maz nepustí von. Pokračujúci tlak mazu a zvýšené množenie baktérií vyvolajú zápal, ktorý sa potom na koži prejaví ako zapálený pupienok.

3.Kedy akné vzniká?
Akné sa najčastejšie objavuje s nástupom puberty, okolo 12. – 14. roku veku, v dôsledku produkcie mužských pohlavných hormónov a to u oboch pohlaví rovnako, pretože tiež ženy tvoria mužský pohlavný hormón. Prejavy akné väčšinou odoznievajú okolo 20tého roku veku. Môžu sa však objaviť aj u novorodencov, malých detí a tiež v dospelosti.

4. Prečo mám akné v dospelosti?
Existujú formy akné, ktoré sa môžu objaviť a pretrvávať aj v dospelosti. Najčastejšie sa jedná o predmenštruačné akné u žien, ako reakcia na hormonálne zmeny behom cyklu. Ďalej sa môže jednať o medikamentózne akné, v dôsledku užívania niektorých liekov alebo nevhodnej kozmetiky, akné po slnku, alebo zapríčinené mechanickým dráždením (napr. pod čelenkou) či pri dopingu a posilňovaní.

5. Ako sa lieči akné?
Ľahšie formy akné sa liečia len lokálnymi prostriedkami, najčastejšie antibiotickými vodičkami v kombinácií s benzoylperoxidom, lokálnym retinoidom, či kyselinou azelaovou.
Ťažšie formy potom liečime celkovou terapiou (antibiotikami, retinoidmi, u dievčat antiandrogénnou antikoncepciou).

6. Sú aj iné možnosti liečby akné?
Áno, výrazné zlepšenie prináša chemický peeling či liečba svetlom.

7. Ako sa starať o pleť s akné?
Postihnuté lokality by sa mali pravidelne čistiť ráno a večer. K čisteniu je najvhodnejšia dermokozmetika (kozmetika zakúpená v lekárni) a to z radu na mastnú pleť so sklonmi k akné…napr. umývacie gély, peny či micelárne vody, pleťové toniká bez alkoholu a špeciálne krémy upravujúce mastnotu pleti.

8. Môžem použiť aj make-up?
Áno, na pleť s akné môžte používať make-up. Mal by byť ľahšej konzistencie a opäť najlepšie z dermokozmetiky na mastnú pleť so sklonmi k akné. Určite Vám poradia v každej lekárni.

9.Môžem si pupienky vytláčať?
Aknózne prejavy nieje vhodné neodborne tlačiť, vytláčať či škriabať. Mohlo by dôjsť k väčšiemu poškodeniu pleti, s následným zhojením s pigmentáciou a jazvičkou. K odbornému čisteniu pleti slúžia pracoviská liečebnej kozmetiky, kde preškolená zdravotná sestra prevedie evakuáciu zápalových prejavov.

10. Je vhodné dodržiavať dáku diétu?
Priama súvislosť medzi jedlom a stavom akné dokázaná nebola. Je však určite vhodné dodržiavať zdravý životný štýl, vyhýbať sa tučným a sladkým pokrmom, nefajčiť a športovať.