ČO JE AKNÉ

 

akne_00

Akné (latinsky acne vulgaris) je najčastejšie ochorenie kože, ktoré postihuje až 85% dospievajúcej populácie vo veku 11 – 30 rokov. Vo väčšine prípadov môže akné po puberte spontánne zmiznúť. Čím ďalej častejšie sa vyskytuje aj v dospelosti, a to hlavne u žien, vplyvom stresu a hormonálnych zmien. V tehotenstve sa akné môže aj zlepšiť, ale aj zhoršiť. Vyskytuje sa najčastejšie na tvári, hrudníku, chrbte a v oblasti nad ramenami, teda v miestach, kde je veľké množstvo mazových žliaz.


Akné je nielen ochorenie, s ktorým sa v priebehu života stretne takmer každý z nás,
ale rovnako výrazne znižuje kvalitu života!


Doba hojenia akné môže byť dlhá a pre úspech je preto nevyhnutná trpezlivosť, vytrvalosť a pravidelná liečebná starostlivosť. Čím skôr sa s liečbou začne, tým nižšie je riziko vzniku fyzických aj psychických problémov (strata sebadôvery, depresie…). V liečbe je však potreba pokračovať dlhodobo, aby sa stav držal pod kontrolou.

Po zahojení prejavov akné často pretrvávajú začervenané škvrny, hyperpigmentácie a jazvy.

 

PRÍČINY AKNÉ

Príčiny vzniku akné môžu byť rôzneho pôvodu. Najčastejším dôvodom sú hormonálne zmeny, hlavne v období puberty, menštruácie, tehotenstva atď. Ďalej sa na vzniku akné podieľajú genetické predispozície a vonkajšie vplyvy, napríklad stres, klimatizácia, znečistené životné prostredie, prípadne niektoré lieky (napr. steroidy) a nevhodná kozmetika.


Aké kľúčové procesy
sa na vzniku akné
podieľajú?

co-je-akne


NADMERNÁ TVORBA KOŽNÉHO MAZU

U pacientov s akné hraje kľúčovú rolu kožný maz, sekrét olejovité konzistencie, ktorý je produkovaný mazovými žľazami. Za normálnych okolností kožný maz pokožku chráni a udržuje ju dostatočne hydratovanú. Ak je však jeho tvorba zvýšená, hromadí sa na povrchu pokožky a vytvára mastný film. Nadbytočný kožný maz dáva pokožke lesklý vzhľad s rozšírenými pórmi. Činnosť mazových žliaz je riadená hormonálne: mužským pohlavným hormónom testosterónom a inými androgénmi.

akne_01

 

HYPERKERATINIZÁCIA

Vytvára sa nadmerné množstvo zrohovatených buniek, ktoré sa nesprávne odlučujú, takže dochádza k ich hromadeniu a zachytávajú sa vo vývode mazových žliaz. Deje sa tak v dôsledku nadmerného množstva keratínu alebo rohoviny, ktorý zvyšuje priľnavosť korneocytov (odumretých buniek) k sebe. Vývod mazovej žľazy sa potom zapchá zmesou rohoviny a lipidov a dôjde k vzniku uzatvoreného komedónu (biela bodka). Pokračujúcim hromadením rohoviny sa z uzatvoreného komedónu stáva komedón otvorený (čierna bodka).

BAKTERIÁLNA FLÓRA

Zapchatá mazová žľaza je optimálne prostredie pre anaerobný rast baktérií, predovšetkým Propionibacterium acnes (P.acnes), pre ktorú kožný maz predstavuje zdroj živín. P.acnes je prirodzene prítomná na pokožke vždy a jej množením dochádza k vzniku zápalových prejavov: papul, pustul, nodulov, cýst a abscesov.

ZÁPALOVÁ REAKCIA

K zápalovej reakcií dochádza po prasknutí steny mazového folikulu. Vzniká tak začervenanie, opuch a bolesť.


Aké sú najnovšie poznatky v oblasti príčin vzniku akné?
 ZMENA ZLOŽENIA KOŽNÉHO MAZU

Podľa najnovších výskumov je zvýšená sekrécia kožného mazu spojená tiež so zmenami v zložení kožného mazu.

Jedná sa hlavne o:

  • zvýšené množstvo oxidovaného skvalénu,
  • nerovnováha v pomere mastných kyselín v kožnom maze (sapienová, olejová a linoleová kyselina).

Oxidácia skvalénu spôsobuje zhustnutie kožného mazu, je to teda proces priamo zodpovedný za tvorbu komedónov.